שטיפה בלחץ גבוה היא שיטה מהירה ויעילה לניקוי משטחים גדולים ולהסרת כתמים קשים. מדובר על זרם מים חזק מאוד אשר חודר אל כל הפינות והחריצים ושוטף מהם את הלכלוך. שטיפה בלחץ יכולה להתבצע במים קרים, או אם מדובר בכתמים שאינם יורדים בקלות, במים חמים מאוד. במקרה הזה ניתן לקרוא לה גם ניקוי בקיטור.

איש מקצוע בתחום יכול להעריך איזה סוג של שטיפה נדרש בכל מקרה, וישתמש בציוד המתאים.

שטיפה בלחץ באמצעות מים קרים תתבצע במקרים בהם קיים צורך להזיז חול או לכלוך שאינו מודבק למשטח ואינו ספוג בו. דוגמה למצב כזה היא שינוי של חול או פסולת בניין מאתר בנייה. שימוש במכונה מיוחדת מאפשר לפנות ולנקות את השטח במהירות וללא הקצאת כוח אדם רב.

מכונת שטיפה בלחץ המתאימה לניקוי של ריצופים דומה לרכב קטן. קיימים שני סוגים עיקריים של כלי רכב כאלה. הסוג הראשון הוא מכונות השטיפה שניתן לפגוש בחנויות גדולות או במחסנים גדולים. הסוג השני הוא הרכב שניתן לראות ברחובות העיר. רכב זה מנקה ושוטף את הכבישים, תוך הסרת עלים ופסולת אחרת.

כאשר נדרשת רמת ניקיון גבוהה במיוחד, יש להשתמש במכונת ניקוי בקיטור. הקיטור יכול לפרק את חומר הכתם ולשטוף אותו אל מחוץ למשטח. שימוש במכונות ניקוי בקיטור נעשה בתעשיית התרופות, תעשיית המזון ובכל מקום אשר חייב להיות סטרילי.

בנוסף למים (קרים או חמים) ניתן לבצע שטיפה בלחץ גם באמצעות התזת חול. גרגרי החול מגרדים את הלכלוך ומפנים אותו. התזת חול מתאימה למשטחי אלומיניום.
לסיכום, שטיפה בלחץ יכולה להתבצע במים או בחול, כאשר המים יכולים להיות קרים או חמים מאוד. בחירת השיטה המתאימה נעשית על פי חומר המשטח, אופי הלכלוך ורמת הניקיון הנדרשת.